خانه / اخبار ویژه / گسترش کشت زعفران در افغانستان

گسترش کشت زعفران در افغانستان

زعفران-2

امسال حاصلات زعفران در افغانستان نسبت به سال گذشته، حدود ١٧ درصد افزايش يافته است.

وزرات زراعت، آبيارى و مالدارى می‌گوید: دهقانان زعفران کار افغانستان، امسال ٤٦٧٥ کیلو گرم زعفران را از مزارع خود حاصل برداری کرده اند.

منبع در خبرنامه اى نوشته است که سال گذشته این رقم حدود چهار هزار کيلوگرم بود.

وزارت زراعت می‌گوید: این افزایش در پی توزیع ٢٣٦ متریک تُن پیاز زعفران، توزیع وسایل کاشت و برداشت محصولات، ایجاد ٢٣٦ قطعه نمایشی زعفران، آموزش شیوه های نوین کاشت، مراقبت و حاصل برداری برای ٣٣٥ تن از دهاقین و محصلین، توزیع ٢٣٦ بسته زراعتی و ماشین آلات خشک کن زعفران صورت گرفته است.

بیشترین حاصلات این نبات که لقب (طلای سرخ ) به آن داده شده است، از ولایت هرات به دست می‌آيد.

در خبرنامه آمده است که وزارت زراعت در همکاری با موسسات کمک کننده، در آغاز سال پلانى را طرح نمود که به اساس آن کشت زعفران به ٢٣ ولایت کشور گسترش داده میشد.

منبع افزوده است: این برنامه با جدیت و پشتکار متخصصین و دهقانان موفقانه تطبیق گردید و ما قادر شدیم به هدف تعیین شده دست بیابیم. امسال در سراسر افغانستان در ١٠٧٣هکتار زمین زعفران کشت شده است.

در سه سال اخیر، زعفران افغانستان از سوی انستیتیوت جهانی سنجش ذایقه و کیفیت مواد غذایی، لقب بهترین و مرغوب ترین زعفران دنیا را از آن خود نموده است.

کشت زعفران به دليل بلند بودن قيمت و همچنان موثريت آن، بديل خوب براى کشت کوکنار در افغانستان بوده می‌تواند؛ زيرا افغانستان کشورى مساعد براى کشت زعفران است.

به اساس گزارش ها در حال حاضر، يک کيلو زعفران افغانستان در بازارهاى داخلى، به دو هزار و در بازارهاى خارجى به ٢٥٠٠ دالر امريکايى فروخته می‌شود.

متخصصين زراعت مى گويند: زعفران، جهت طعم و رنگ دادن به غذا، چاى و امور طبى چون صفايى چهره، تقويت معده، کبد، درد مفاصل، نفس تنگى، پيشگيرى از سرطان و تومور، کاهش چربى و کلسترول خون وغيره به کار گرفته مى شود.

درباره ی admin-u

همچنین ببینید

1215

دو سرقت کننده پلیت های موتر در کابل بازداشت شدند

اداره عمومی امنیت ملی دو تن را به اتهام سرقت پلیت های موتر از مربوطات …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *