خانه / سلامت / فواید حمام با آب سرد

فواید حمام با آب سرد

1451990224678

حمام آب سرد برای بسیاری از ما هم چنان یک ترس بزرگ است، ترس از آب سردی که فکر می کنیم باعث سرماخوردگی و تغییر ضربان قلب می شود.

اما نظر متخصصان کاملا در نقطه مقابل این ترس است، پیشنهاد آنها تجربه کردن حمام گرفتن با آب سرد است، پیشنهادی با هفت دلیل قانع کننده که در گزارش آمده است:

افزایش هوشیاری
حمام گرفتن با آب سرد و شکی که به دنبال آن به بدن وارد می شود باعث تنفس عمیق می شود، این جریان پس از گذشت چند لحظه نه تنها ما را گرم می کند بلکه میزان اکسیژن در بدن را نیز افزایش می دهد. همچنین با بالا رفتن ضربان قلب میزان خونی که به بدن می رسد بیشتر می شود و طبیعتا انرژی و نشاط فرد هم افزایش می یابد.

بهتر شدن جلد و مو
یکی از بهترین راه ها برای حفظ ظاهر و سلامت پوست و مو حمام آب سرد است. زیرا آب گرم باعث خشکی و شکنندگی پوست می شود، در مقابل آب سرد هم پوست را لطیف می کند و هم از گرفتگی منافذ پوست جلوگیری می کند. از طرف دیگر آب سرد باعث درخشندگی و افزایش مقاومت و سالم ماندن سطح مو و سر می شود.

تقویت سیستم دفاعی و دوران خون
آب سرد می تواند سیستم خون رسانی به اعضای مختلف بدن را بهبود ببخشد و از این راه با برخی مشکلات جلدی یا قلبی مبارزه کند. هم چنین تا حدی فشار خون را کاهش می دهد و از گرفتگی عروق قلبی جلوگیری می کند.

کمک به کاهش وزن
یکی از فواید غیر منتظره حمام گرفتن با آب سرد، تاثیر آن در کاهش وزن است. در بدن انسان دو دسته چربی یا شکم وجود دارد: چربی های سفید و چربی های خاکستری، چربی های سفید در اثر مصرف کالوری در بدن جمع می شوند و نمی توان آنها را از طریق انرژی سوزاند. در مقابل چربی های خاکستری، چربی های مفیدی هستند که باعث گرم نگه داشتن بدن ما می شوند و با قرار گرفتن زیر حمام آب سرد فعال می شوند. بنابراین حمام آب سرد موجب تحریک چربی های خاکستری می شود، در طولانی مدت در کاهش وزن فرد اثر می گذارد.

کمک به بهبود دردها و کوفتگی‌های عضلانی
همان طور که می دانید اکثر ورزش کاران پس از انجام مسابقات ورزشی از شاور آب سرد استفاده می کنند یا عضلات خود را که گرفته است با یخ ماساژ می دهند. بنابراین حمام گرفتن با آب سرد در باز شدن عضلات و بهبود دردهای ماهیچه ای تاثیر به سزایی دارد.

کاهش افسردگی
بر اساس تحقیقات انجام شده، شاور آب سرد به دلیل تاثیر شدید بر گیرنده های پوستی که میزان قابل توجهی پیام های الکتیریکی را از انتهای اعصاب محیطی به مغز ارسال می کند، باعث کاهش علایم افسردگی می شود. چنین روندی موجب ترشح هورمون های ضد افسردگی و بهتر شدن خلق و خوی افراد می شود. بنابراین توصیه می شود هر بار که حمام می گیرید دو الی سه دقیقه بدن و سر خود را با آب سرد بشویید.

کاهش استرس
حمام آب سرد اگر به یکی از عادات زندگی فرد تبدیل شود به تدریج گلتونین خون را افزایش می دهد و انتی اکسیدانت بدن را در سطح قابل قبولی نگه می دارد. بنابراین ممکن است در بارهای اول شاور گرفتن با آب سرد استرس زا باشد، اما اگر تکرار شود به تدریج نه تنها دیگر استرس زا نیست بلکه خود در کاهش اضطراب و استرس اثر گذار است.

در فصل زمستان متوجه باشید، سبب سرماخوردگی و بدتر شدن وضع صحی شما خواهد شد.

 

درباره ی admin-u

همچنین ببینید

تاثیرات-جالب-موسیقی-بر-سلامتی

تاثیرات جالب موسیقی بر سلامتی

آوا و موسیقی سالها قبل از آنکه بشر کلام و بیان را بیاموزد وجود داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *