خانه / سلامت / تاثیرات جالب موسیقی بر سلامتی

تاثیرات جالب موسیقی بر سلامتی

تاثیرات-جالب-موسیقی-بر-سلامتی

آوا و موسیقی سالها قبل از آنکه بشر کلام و بیان را بیاموزد وجود داشته است. پرندگان، درخت، دریا، حیوانات و حتی پاییز، هر جایی از طبیعت، یک موسیقی منحصر به فرد و مخصوص به خود را دارد . شما با شنیدن یک موزیک شاد، خوشحال می‌شوید و با شنیدن یک موزیک غمگین ممکن است ناراحت شوید، آیا موسیقی می‌تواند در بروز یا بهبود بیماریها در انسان موثر باشد ؟
تحقیقات نشان داده است که موسیقی به شدت بر جسم و روان انسان تاثیر گذار است. در حقیقت یک شاخه جدید از علم به نام موسیقی درمانی، معرفی شده است که در آن از موسیقی برای درمان بیماریها استفاده می‌شود. موسیقی درمانی به خصوص در مورد بیماران مبتلا به سرطان، کودکان مبتلا به بیش فعالی و سایر بیماریها موثر بوده است و برخی از بیمارستانها از موزیک برای کمک به کنترل درد، از بین بردن افسردگی و کاهش تنش در عضلات استفاده می‌کنند .

کمک به خواب راحت تر

تحقیقات علمی نشان می دهد شنیدن موسیقی های آ‌رامش بخش، حتی اگر در ساعات روز باشد، در به خواب رفتن بهتر شبانگاهی کمک می کند. امی کلمنتس، محقق کانادایی و موسیقی تراپیست، می گوید: به نظر می آید استفاده از شنیدن موسیقی به عنوان ترفندی برای بهتر خوابیدن رشد فزاینده ای پیدا کرده است. در بررسی های سال ۲۰۰۸ منتشر شده در ژورنال پزشکی ادونسد نرسینگ افراد ۱۹ تا ۲۸ ساله حاضر در تحقق عنوان کردند، شنیدن موسیقی ریلکس کننده کلاسیک، باعث کاهش مشکلات خواب آنها شده است. این بررسی روی بزرگسالان و سالمندان هم تاثیرات مفید مشابهی را نشان داده است.

کاهش استرس های روزانه

در بررسی های مختلف نقش کم کردن استرس با شنیدن موسیقی اثبات شده است. مطالعات مرکز تیسیاس در سال ۲۰۱۳ در همکاری با محققان دانشگاه مک گیل به این نتیجه رسیده است که گوش دادن به موسیقی آر‌امش بخش با تمپوی آرام و البته از نوع بی کلامش کاهنده سطح استرس و اضطراب در نمونه های انسانی سلامت مورد بررسی بود. یک تم آرام از موازات و حتی سبک جاز ملایم می تواند آشفتگی ذهنی را کاهش دهد.

آرام کننده اعصاب پیش از جراحی

چه یک عمل بزرگ داشته باشید و چه جراحی تان در حد کشیدن دندان باشد، موسیقی می تواند به شما کمک کند تا از نظر روحی و عصبی آرام شوید. در واقع این هم بخشی از اثرات کاهنده استرس شنیدن موسیقی است که برای آنهایی که از رفتن زیر تیغ جراحی وحشت دارند بسیار مفید و کمک کننده است.

افزایش مهارت های اولیه اجتماعی

لورل ترینور، مدیر انستیتو علوم تحقیقات موسیقی و ذهن مکمستر می گوید: مهارت اجتماعی برای سلامت جسمانی و مغزی همه ما لازم است و موسیقی یکی از ابزار لازم و مفید در گسترش توانایی و آموزه های اجتماعی است. او می گوید: این همان علتی است که در مهدکودک ها از موسیقی و آواز برای آموزش به بچه ها استفاده می شود. از سوی دیگر احساس آرامش بخش ناشی از شنیدن موسیقی به شما کمک می کند در مهارت های ارتباطی و اجتماعی، آدم بهتری باشید.

تقویت کننده سلامت قلب

در یکی از تحقیقات انجام گرفته در سوئد که نتایج آن در نشریه فرونتایزر سایکولوژی ۲۰۱۳ نیز منتشر شد، آمده است: افرادی که به موسیقی های ملایم گوش داده یا حتی در گروه های کُر یا به تنهایی آواز می خوانند، حتی اگر خیلی ابتدایی باشد، از عملکرد بهتر قلب و عروق بهرمند می شوند. این مسئله تاثیری آ‌رام کننده بر تنش های روزانه وارد بر قلب دارد که از نظر شباهت اثرات مفیدش، با تمرینات تن آرامی برابری می کند. حتی در تحقیقی انجام شده در مرکز انجمن کاردیولوژی اروپا در سال گذشته، محققان به این مهم دست پیدا کردند که بیماران قلبی و عروقی هم با شنیدن موسیقی خوب و آواز خواندن به عملکرد بهتر قلب خود کمک شایانی خواهند کرد. دکتر مارینا دلیانین محقق قلب و استاد دانشگاه ایلی نویز هم می گوید: باید نوعی از موسیقی را انتخاب کنید که احساسات مثبتی را در شما افزایش دهد و شما را شاد و آرام کند.

درباره ی admin-u

همچنین ببینید

he4140

عجیب‌ترین بیماری‌های زبان !

زبان که اغلب از آن به عنوان قوی‌ترین ماهیچه بدن یاد می‌شود، کارهای بسیاری برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *